Ugrás a fő tartalomra

Tégy a gerinced egészségéért! - Hogyan ülj a számítógép előtt



gerinc természetes helyzete, helyes testtartás, lodózis, kifózis, gerinc természetes görbüelteOldalnézetből a gerinc természetes fiziológiás helyzete egy dupla S görbület. A nyaki szakaszon kis homorulat (lordozis), a háti szakaszon kis domborulat (kifózis), deréktáji szakaszon megint egy homorulat és a keresztcsont, farokcsonti résznél egy kis domborulat. Ez a gerincünk természetes helyzete, amely a testben optimális terhelést jelent az izmokra, ízületekre, szalagokra, porckorongokra nézve és a belső szervek működéséhez is ideális.

Amikor ezek a görbületek kisimulnak, esetleg homorúból domborúba váltanak az a gerinc számára egy természetellenes helyzet és túlterhelést jelent a porckorongokra, kisízületekre, izmokra, szalagrendszerre nézve. Későbbikekben ebből feszültségek, fájdalmak és akár betegségek is alakulhatnak ki. Ezért nagyon fontos, hogy a hétköznapi testhelyzetekben próbáljuk megőrizni gerincünk természetes görbületeit, illetve a már kialakult tartáshibákat javítani. A gerinc egészségéhez a legnagyobb hangsúly a prevención van:)

A természetes görbületek kisimulásának leggyakoribb oka, a helytelen testtartás. A mai kor embere gyermekkorától kezdve sajnos ülő életmódot folytat. Ülünk az etetőszékben, az étkezőasztalnál, az autóban, az iskolapadban, a tv előtt, a számítógép előtt, a munkahelye, etc.. A mozgásszegény életmód és az egész napos helytelen ülés a számítógép előtt eredményezhet fejfájást, fülzúgást, nyaki fájdalmakat, fáradékonyságot, karba, vállba kisugárzó fájdalmat és zsibbadást, hátfájást, derékfájást, lábba kisugárzó fájdalmat és zsibbadást, csukló problémákat. Továbbá keringési problémák léphetnek fel és a belső szerveket energiahiányossá teheti, így romlik a légzés, emésztés hatékonysága is és a monitornézés a szemünknek sem tesz jót. 

Ugyan az emberi test nem arra van kitalálva, hogy napi 8-12 órát üljünk, de ha már ülni kell, akkor tedd ezt olyan módon, hogy törekedj a gerinc természetes görbületeit megőrizni és az egész testet optimálisan terhelni.

Néhány egyszerű ergonómiai alapelv, mellyel megőrizheted gerinced egészségét az ülőmunka során is:


    ülőmunk, monitor beálítása, hogyan üéj,
  • Monitor felső része legyen kb. szemmagasságban és figyelj rá, hogy ne tükröződjön a felület (az állad húzd be picit és nyújtózkodj a tarkóddal, hogy a fül váll legyen kb, egy vonalban) 
  • A klaviatúrát és az egeret helyezd az asztal elejére, hogy a karod közvetlenül a tested mellett legyen és az alkar és felkar 90°-ot zárjon be 
  • A kézfejed legyen közvetlenül a klaviatúra felett úgy, hogy ne törd meg a csuklóvonalad (kézfej, csukló, kar egymás folytatása legyen) 
  • A teljes ülőfelületen ülj, a combok is alá legyenek támasztva 
  • A deréktáji homorulatod próbáld megtartani, megtámasztani (ehhez segítségül használhatsz ékpárnát, deréktámaszt vagy egyszerűen használd a szék támláját) 
  • Az alsó lábszár és a comb is kb. 90°-ot zárjon be 
  • A lábak egymás mellett stabilan helyezkedjenek el a talajon (ha szükséges használj lábtámaszt, vagy egy kis dobozt a lábak alá)


 Ha laptopot használsz, akkor használj hozzá külön klaviatúrát és egeret és a laptopot polcold alá, hogy monitorként funkcionálhasson.

Tarts rendszeresen szünetet! Állj fel és mozgasd át magad, sétálj, végezz el néhány gyakorlatot:) 

Mozogj rendszeresen! Válassz olyan testmozgást, amely segít a helytelenül rögzült testtartást javítani, erősíti az ülőmunka következtében meggyengült izmokat és nyújtja a befeszült izmokat, oldja a feszültséget (pl. jóga, gerinctorna, gyógytorna).


Fáj a hátad, nyakad, derekad, gond van a tartásoddal és szeretnél megszabadulni a fájdalomtól? Szeretettel várlak Egyéni gerincterápiás foglalkozásaimra, ahol az Egészséges Gerinc Jógaterápia koncepció alapján segítelek állapotod javulásában

szeretettel:
KAti

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet találsz a

Tojás helyettesítése, tojásmentes táplálkozás

Sokszor hangzik a kérdés a jógázóktól, hogy a jógikus táplálkozásban ha nem eszünk tojást , hogyan helyettesítjük. ( hogy miért nem eszünk tojást arról itt olvashatsz ) Elsődleges válaszom sehogyan, ha lehet elkerüljük - azért lentebb leírom, a megoldásokat:)  Amikor Tudatos táplálkozás és vegetáriánus főzőtanfolyamot tartunk, ott sem cél, hogy a húsos ételek hús nélküli verzióját készítsük el. Inkább az a célunk, hogy megmutassuk milyen fantasztikus, változatos a húsmentes konyha, mennyi finom étel létezik a világ minden táján, melyek nem tartalmaznak húst. Inkább szeretnénk megmutatni a húsmentes étkezés változatosságát, mint valamilyen zöldséges utánzatát a húsos ételeknek. Azaz nem nagyon készítünk tojásos ételeket tojásmentesen - pl a hogy sosem eszem vega kolbászt, úgy sosem csináltam vegetáriánus rántottát - lévén ha nem eszem húst vagy éppen tojást, miért egyek valamit ami teljes olyan kinézetre és ízre, csak éppen nem az:) Részben az ételek egy része ami tojásos gond

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja az e